Magazín

Ako očistiť svoje telo: detoxikačné potraviny

Detoxikačné kúry sú väčšinou stavané ako diéty s nedostatkom kalórií. Mnohým ľuďom môžu takéto kúry vyhovovať, existujú však aj lepšie spôsoby, ako dostať svoje telo znova do dobrej kondície. Obmedzenie alkoholu a rafinovaného cukru, cvičenie či zdravé potraviny dokážu urobiť zázraky.
Keď budete potrebovať očistiť telo, zahrňte do vášho jedálnička aj tieto potraviny s čistiacimi vlastnosťami. Sú zdravé, chutné a okrem toho pomôžu zbaviť vaše telo nadbytočného odpadu.

 

Žerucha

Žerucha býva často súčasťou detoxikačných kúr. Podporuje činnosť pečene, žlčníka, má schopnosť prečisťovať krv a zbavovať telo toxínov.
Môžete si ju ľahko vypestovať aj doma. Stačí, keď do plytkej misky položíte vatu, navlhčíte ju a posypete semienkami. Počas nasledujúcich dní dbajte o to, aby bola vata vždy vlhká. Keď rastlina vyrastie, ostrihajte ju, pridajte do šalátov alebo ňou posypte chlieb…

 

Citrónová voda

Citróny sú skvelým zdrojom vitamínu C a ten pomáha telu detoxikovať a spaľovať tuk. Okrem toho vás citrónová voda osvieži v letných horúčavách.

 

Listová zelenina

Listová zelenina zvyšuje hladinu chlorofylu v tráviacom trakte. Tým pomáha zbaviť telo toxínov, ktoré predtým prijalo z prostredia, napríklad herbicídov. Listovú zeleninu môžete jesť surovú, vhodiť do vývaru alebo si urobiť chutné šťavy či šaláty.

 

Artičoky

Vďaka tomu, že artičoky obsahujú cennú látku cynarín, chránia pečeň, žlčník a pôsobia preventívne pred vznikom žlčníkových kameňov. Okrem toho znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi, pôsobia protizápalovo a odstraňujú tráviace poruchy. Ak hľadáte prirodzené detoxikačné jedlo, artičoky sú jednou z najlepších možností.

 

Kapusta

V mnohých kultúrach konzumujú kapustu v období okolo nového roka, aby priniesla do rodiny šťastie a prosperitu. Kapusta je ale známa najmä svojimi pečeňovými čistiacimi vlastnosťami. Aby ste svoju pečeň ochránili čo najviac, skúste zmiešať kapustu, jablká a vlašské orechy…

 

Zázvor a cesnak

Zázvor a cesnak sa u nás ako „zázračné lieky“ používajú od nepamäti. Okrem toho, že účinkujú pri prechladnutí alebo zapálenom hrdle, pomáhajú obe potraviny odstraňovať z tela aj toxíny.

Zázvor má protizápalové a antibakteriálne účinky a podporuje krvný obeh. Tým pomáha pri odplavovaní toxínov. Dobrým spôsobom ako použiť zázvor pri detoxikácii je pitie zázvorovo-citrónovej vody. So zázvorom by ste to však nemali preháňať. Dospelým sa neodporúča denne skonzumovať viac ako 4 gramy tohto koreňa.

Rovnako dobrý pre detoxikáciu vášho tela a zvyšovanie imunity je aj cesnak. Experiment ukázal, že pri dennej konzumácii cesnaku sa riziko nakazenia sa chrípkovým vírusom znížilo o 63 percent. Ak k tomu predsa došlo, pacienti sa vyliečili oveľa rýchlejšie.

Z hľadiska nášho zdravia je v cesnaku najdôležitejšia látka nazývaná alicín. Alicín však vzniká až pri narušení jeho tkaniva. Preto cesnak pred konzumáciou rozrežte, rozdrvte alebo rozžujete, aby ste z neho pre svoje telo vyťažili maximum.

 

Čerstvé ovocie a zelený čaj

Čerstvé ovocie obsahuje vitamíny, antioxidanty, vlákninu… Ak sa chcete zdravo stravovať, je ovocie nevyhnutné. Ak sa vám bude počas detoxikácie žiadať piť veľa tekutín, najlepšou voľbou je zelený čaj. Ten obsahuje veľké množstvo antioxidantov a ako „zázračný nápoj“ sa pije už stovky rokov.

 

Celé semienka

Konzumácia celých semienok by mala byť súčasťou akejkoľvek detoxikácie. Okrem toho, že sú plné antioxidantov a živín, obsahujú veľa vlákniny, ktorá zabraňuje nafukovaniu a zápcham.

Zdroj: Popsugar

 

Milan Polešenský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *