Magazín

Citlivá téma: ako sa s deťmi rozprávať o nadváhe

Nadváha je celosvetovo jednou z najčastejších príčin predčasného úmrtia. Je s ňou spojená celá rada vážnych rizík ako vznik cukrovky 2.typu, vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia, nádorové ochorenia a mnohé ďalšie.

Okrem zdravotných problémov prináša nadváha a obezita aj celú radu sociálnych a psychických problémov. Odmietanie v kolektíve či pocity menejcennosti sú zvlášť devastujúce pre psychiku detí a dospievajúcej mládeže. Nadváha je citlivá téma. Najmä vtedy, keď sa o nej rozprávajú dospelí s deťmi.

 

1. zdôraznite deťom zdravé návyky

Nerozprávajte s dieťaťom o tom, že potrebuje schudnúť, skôr sa zamerajte sa na zdravé zmeny v jeho životnom štýle. Pochváľte svoje dieťa, keď zje viac ovocia a zeleniny alebo vypije čistú vodu namiesto ochutených limonád. Pochváľte ho po každom malom kroku. Potom bude vedieť, že je na správnej ceste k dobrému zdraviu.

 

2. na podporu dieťaťa zapojte celú rodinu

Na podporu vášho dieťaťa na ceste k lepšiemu zdraviu zapojte celú rodinu. Na večeru si všetci dajte šalát namiesto hranoliek, namiesto sladkostí jedzte ovocie… Ak zmení svoj životný štýl celá rodina, je pravdepodobnejšie, že sa to úspešne podarí aj vášmu dieťaťu.

 

3. všetko komentujte ohľaduplne a pozor na podprahové vnímanie

Dávajte si pozor na slová, ktoré používate, keď hovoríte o hmotnosti. Nepoužívajte slová ako „tučný“, „obézny“ alebo „baculatý“. Dávajte si pozor aj na to, čo hovoríte pred deťmi o svojom vlastnom tele. Ženy často komentujú svoje postavy, čo deťom vysiela negatívne signály.

 

4. podporte sebaúctu dieťaťa

Posilnite dôveru dieťaťa v seba samého. Pomôžte mu uvedomiť si, že sebaúcta vychádza z vnútra. Oslávte s ním jeho úspechy a buďte mu dobrým priateľom.

 

5. citová prázdnota?

Prejedaním ľudia často zapĺňajú citovú prázdnotu. Pokúste sa zistiť, či je vaše dieťa skutočne hladné, alebo sa snaží zahnať stres, hnev, úzkosť, depresiu, či iné intenzívne emócie. Porozprávajte sa s ním a nájdite spôsob, ako sa vysporiadať s jeho problémami.

 

6. podporujte a motivujte svoje dieťa

Podporte svoje dieťa, keď robí zmeny k zdravšiemu životnému štýlu. Ak je znechutené a sklamané, motivujte ho. Buďte mu kamarátom a oslávte každý úspech na tejto ceste, bez ohľadu na to, aký malý sa vám môže zdať.

 

foto

Milan Polešenský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *