Magazín

Čo si zabaliť na turistiku: 10 základných vecí, ktoré sa vám budú vždy hodiť

Nie je dôležité, či plánujete ísť kempovať na víkend do hôr alebo pôjdete len na poldňovú túru. Uistite sa, že ste pripravený, ešte predtým, než vyštartujete na svoju púť.

V popoludňajších hodinách 2. mája v roku 2017 bola Horská záchranná služba požiadaná o pomoc pre ženu, ktorá sa zranila počas túry v Malej Fatre. Turistka maďarskej národnosti zostupovala spod Pálenice po zelenom turistickom chodníku smerom na vrch Podžiar. Pošmykla sa na blatistom chodníku a pri páde si poranila dolnú končatinu. Takéto správy počúvame denne v televíznych novinách a sme presvedčení, že nám sa takáto nepríjemnosť vyhne. Základom je nepodceniť situáciu a dostatočne sa na túru pripraviť. Pozrite si desať vecí, bez ktorých by ste sa nemali vybrať do hôr:

 

Hydratácia

Je prirodzené, že vám počas túry v horách vyschne v krku, obzvlášť v teplom počasí. Nezabudnite si zobrať so sebou dostatok vody. Môžete si tiež zabaliť filter na vodu alebo čistiace tablety, ak sa budete nachádzať blízko vodného zdroja.

 

Výživná strava

Pri turistike a výletoch v prírode spotrebuje človek veľa energie, nakoľko rýchlo spaľuje kalórie, musí ich aj dostatočne dopĺňať. Najlepšie je zabezpečiť si pestrú energetickú stravu, ľahké občerstvenie ako müsli tyčinky, orechy alebo sušené ovocie.

 

Balíček prvej pomoci

Vždy si pribaľte balíček prvej pomoci. Aj keď idete len na krátke túry. Mal by obsahovať všetko potrebné na ošetrenie rán – sterilné rukavice, zdravotnícke nožnice, prostriedok na dezinfekciu, náplaste s vankúšikmi, leukoplast, niekoľko sterilných obväzov rôznych veľkostí, obvínadlový a elastický obväz a trojcípu šatku. Pribaľte si aj lieky proti bolesti a všetky ďalšie lieky, ktoré by ste mohli potrebovať.

 

Navigácia

Univerzálnou, ale zato spoľahlivou pomôckou je kompas a mapa, ktorú pred dažďom ukryjeme do euroobalu. Alebo použite aplikáciu vo vašom mobilnom telefóne. Môžem odporučiť aplikáciu vypadni.sk, ktorú osobne používam, je praktická a ľahko sa ovláda. Ďalšie užitočné aplikácie sú Región Vysoké Tatry, Bratislava Region.

Život zachraňujúcou pomôckou môže byť aplikácia od Horskej záchrannej služby – Mountain rescue service pomocou ktorej viete poslať núdzové sms aj s vašou GPS lokáciou horskej službe. Nájdete tu aj užitočné informácie o poveternostnej situácie v horách a pod.

 

Ochrana pred slnečným žiarením

Je naozaj ľahké opáliť sa aj pod mrakmi, určite nepodceňte situáciu a pribaľte si opaľovací krém. Slnečné okuliare tiež nie sú na škodu.

 

Izolácia

Počasie v horách sa vie naozaj rýchlo zmeniť na nepoznanie – keď sa už rozhodnete ísť na turistiku, zoberte si so sebou termo-prádlo a nepremokavé oblečenie. Keď už vám premoknú ponožky, je vždy dobré mať v zálohe ďalší pár alebo môžete použiť sáčky, ktoré výborne odizolujú vlhko.

 

Osvetlenie

Keď sa v lese zotmie, určite vám pomôže baterka alebo svetlomet.

 

Zapaľovač

Pre prípad potreby alebo núdze si zoberte zapaľovač alebo zápalky. Samozrejme oheň môžete zakladať len na miestach k tomu určených.

 

Vreckový nožík

Tento jednoduchý nástroj môže byť použitý narezanie obväzu, opravu výstroja – pribaľte si jeden.

 

Batoh

Pravdaže potrebujete niečo, kde si všetky veci poukladáte. Je čas vytiahnuť svoj skautský nepremokavý batoh. Dôležité je si vybrať taký batoh, kde sa vám všetko zmestí a jeho nosenie bude pohodlné. Dbajte o to, aby vás batoh netlačil a aby bol správne vyvážený. Inak sa váš výlet môže zmeniť v nepríjemný zážitok.

 

Zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *