Následky nedostatku pohybu: nadváha, obezita, cukrovka a ďalšie choroby u detí

Nedostatok pohybu a zlé stravovacie návyky sú najčastejšími príčinami obezity a nadváhy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) obezita už nadobúda charakter epidémie: v roku 2014 trpelo nadváhou celosvetovo viac ako 1,9 miliardy dospelých a z nich bolo 600 miliónov obéznych. Výskyt obezity sa medzi rokmi 1980 a 2014 zdvojnásobil.

Odborníci považujú obezitu za zdravotnú časovanú bombu. Aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, celosvetovo je práve nadmerná telesná hmotnosť jednou z najčastejších príčin predčasného úmrtia ľudí.

Obezita a nadváha sú hlavnými rizikovými faktormi pre množstvo chorôb vrátane nádorových ochorení. Už v detskom veku spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia, zvýšený cholesterol, zvýšený krvný tlak alebo cukrovku 2.typu. Je alarmujúce, ako sa počet detských pacientov liečených na cukrovku každý rok zvyšuje.

Ľudia trpiaci nadváhou musia okrem toho znášať väčšie zaťažovanie kĺbov, kostí a cievneho systému, čoho následkom môžu byť degeneratívne ochorenia kostí a kĺbov alebo chrbtice.

Podľa WHO je obezita v detstve spojená s vyššou šancou predčasnej smrti alebo invalidity v dospelosti.

Obezita nespôsobuje len zdravotné, ale aj sociálne a psychické problémy. Deti trpiace nadváhou bývajú často obeťou vylúčenia z kolektívu, posmechu a obťažovania. To spôsobuje depresie, zakomplexovanosť a zníženú sebadôveru, ktoré niekedy trvajú do konca života.

Chorobám spôsobených nadváhou sa dá predchádzať

predchadzanie-nadvahe

Dobrá správa je, že nadváhe a obezite, rovnako ako chorobám, ktoré spôsobujú, sa dá do veľkej miery predchádzať.

Obezita síce súvisí aj s génmi, ktoré nikto nemôže ovplyvniť, najčastejšími príčinami jej vzniku však stále zostáva zlé stravovanie a nedostatok pohybu. Každý môže upraviť preferencie a  životný štýl seba, svojej rodiny a detí a najlepšou prevenciou proti obezite a s ňou súvisiacich ochorení je práve fyzická aktivita a zdravé stravovanie.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by deti a mládež mali vykonávať niektorú z pohybových aktivít aspoň hodinu denne. Môže to byť aktívny šport, alebo len chôdza či bicyklovanie. Aj obyčajné prechádzky so psom sa počítajú.

Milan Polešenský

Ilustračné foto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *