Nedostatok pohybu: vážne riziko pre zdravie detí a mládeže

Nedostatok pohybu zabíja. Doslova. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie v Európe každý rok približne 1.000.000 ľudí na následky zdravotných problémov spôsobených fyzickou nečinnosťou.

WHO dlhodobo varuje pred nízkou fyzickou aktivitou Európanov. V Európe nie je dostatočne fyzicky aktívna tretina dospelých a až dve tretiny dospievajúcich mladých ľudí. Trend sa zhoršuje a podľa WHO sa nedostatok fyzickej aktivity stal štvrtým najčastejším faktorom globálnej úmrtnosti. WHO odhaduje, že fyzická nečinnosť je hlavná príčina približne 21-25% rakoviny hrubého čreva, 27% diabetu a približne 30% ischemickej choroby srdca.

Najviac ohrozené sú deti a mládež

Pohybová aktivita detí oproti minulosti klesá, najmä po nástupe do školy, keď sa mení ich životný štýl. Stále viac času trávia deti v školských laviciach a veľkú časť voľna zasa pri počítačoch a televízii. Športu a pohybu sa venujú málo. Rastie skupina detí, ktoré sa pohybovým aktivitám nevenujú vôbec.

Pasívny spôsob života často oslabuje chrbtové a brušné svalstvo, spôsobuje krivenie chrbtice, chybné držanie tela, nadváhu, obezitu a s nimi spojené nebezpečné choroby. U mnohých detí sa následky začínajú prejavovať už v puberte. V dnešnej dobe školáci často trpia chorobami, ktoré v minulosti trápili až starších ľudí.

Ľudské telo potrebuje pohyb pre zdravý vývoj. Byť fyzicky aktívny je nesmierne dôležité najmä pre deti a dospievajúcu mládež. Tí by mali vykonávať niektorú z pohybových aktivít aspoň hodinu denne. Neznamená to len aktívny šport, ale akúkoľvek činnosť, ktorá zahŕňa pohyb veľkých svalových skupín na ľudskom tele. Môže to byť bicyklovanie, turistika, plávanie, ale aj domáce práce, či práce na záhrade alebo prechádzky.

 

graf1

 

Milan Polešenský

Ilustračné foto

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *